Sprawozdanie z ogólnopolskiej studencko - doktoranckiej konferencji naukowej Czy "człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach". Rola jednostki w systemie totalitarnym

W dniach 27-28 października 2017 r. miała miejsce zorganizowana przez Sekcję Historii Najnowszej KNHS UJ, ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja naukowa: „Czy człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach? Rola jednostki w systemie totalitarnym."

W pierwszym dniu konferencji odbył się wykład dr Aleksandry Arkusz „Systemy obozowe w Związku Radzieckim – organizacja, więźniowie, życie codzienne w łagrach.” Uczestnicy wygłosili swoje referaty na trzech panelach dyskusyjnych, które obejmowały tematykę członków załóg nazistowskich obóz, postaw Polaków wobec totalitaryzmów, a także totalitaryzmy widziane oczyma pisarzy. Pierwszy dzień konferencji zakończył się spacerem z pracownikiem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, mgr Piotrem Kapustą. W czasie spaceru uczestnicy zobaczyli miejsca związane z okupacją niemiecką w Krakowie (m. in. salę 56 w Collegium Novum, Dąb Wolności, pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, kawiarnię plastyków na ul. Łobzowskiej).

Drugi dzień konferencji rozpoczął się panelem dyskusyjnym na temat losów Żydów w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Następnie uczestnicy wysłuchali referatów dotyczących systemów totalitarnych w Korei Północnej i w Afryce. Kolejnym punktem programu był wykład dr hab. Jakuba Polita „Laogai – czyli obozy koncentracyjne w Chińskiej Republice Ludowej”. Po wykładzie odbyły się dwa ostatnie panele, które swoją tematyką objęły postacie żyjące w Związku Radzieckim i totalitaryzmy europejskie (jeden z referatów dotyczył wojny niemiecko-radzieckiej, a drugi postaci Czesław Ostańkowicza, który był ofiarą niemieckich obozów koncentracyjnych).
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, przez cały czas jej trwania na sali znajdowało się wielu biernych słuchaczy, a większość referatów stała się przyczynkiem do ciekawych dyskusji (przez które spóźniliśmy się na obiad, ale zostało nam to wybaczone).

Justyna Korpak

Przewodnicząca Sekcji Historii Najnowszej