Wyjście do Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

W dniu 23 maja 2014 r., członkowie Sekcji Nauk Pomocniczych Historii udali się na drugie już w tym roku wyjście muzealne, aby obejrzeć zbiory numizmatyczne Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12).

Po zebraniu się przed wejściem do Pałacu Czapskich pod słynną rzeźbą „Chimery" (umieszczoną przed pawilonem muzealnym w 1909 roku jako nagroda Towarzystwa Upiększania Miasta Krakowa), mającą „strzec" tej wybitnej kolekcji, rozpoczęliśmy zwiedzanie, zgodnie z planem nastawione na pieniądz nowożytny i późniejszy, skończywszy na 1939 r. Ogrom zebranego materiału pozostawia czytelne ślady ideologii politycznych władców i rządów, a także odniesienia do innych zabytków kultury materialnej Krakowa i Polski. Co szczególnie cenne przy tego typu kolekcjach, można było zobaczyć nie tylko monety i banknoty będące niegdyś w obiegu, ale również próby i wzory ikonograficzne, które nigdy nie stały się środkiem płatniczym na ziemiach polskich.

A wszystko to w towarzystwie naukowego komentarza, którego udzieliły uprzejmie Panie Anna Bochnak, asystent w Gabinecie Numizmatycznym Muzeum Narodowego w Krakowie, specjalizująca się w zagadnieniach monety oraz Anna Jaworucka-Drath, kustosz w Gabinecie Numizmatycznym Muzeum Narodowego w Krakowie, specjalistka od pieniądza papierowego. Sekcja wyraża wdzięczność Przewodniczkom oraz Panu mgr. Jakubowi Rogulskiemu, swojemu Opiekunowi, za pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia.

Artur Wójcik

 

Data opublikowania: 12.06.2014
Osoba publikująca: Justyna Gałuszka