Tygodnik KNHS 5-11 V 2019

Tygodnik KNHS 5-11 V 2019

Koleżanki i Koledzy,
w tygodniu 5 – 11 V 2019 r. Koło Naukowe Historyków Studentów UJ zaprasza na następujące wydarzenia:

1) Spotkanie Sekcji Historii Nowożytnej, podczas którego Patryk Kuc wygłosi referat pt. „Skargi w lustracji województwa krakowskiego 1564 r.” Odbędzie się ono w środę 8 maja o godzinie 17:00 w lokalu Koła.
2) Spotkanie organizacyjne Sekcji Gier Historycznych, które odbędzie się 
w środę 8 maja o godzinie 18:30 w sali 210.
3) Pokaz filmu „Piaśnica”, który odbędzie się w czwartek 9 maja o godzinie 18:00 w Auli Tischnera.

Z pozdrowieniami,
Zarząd KNHS UJ

Tygodnik KNHS UJ

Szanowni Państwo,

zapraszamy do lektury Tygodnika KNHS UJ.

SPOTKANIA SEKCJI:

 • Sekcja Historii Kresów Wschodnich zaprasza na swoje spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w poniedziałek, 20 października o godz. 17:00 w lokalu KNHS UJ (Collegium Witkowskiego, ul. Gołębia 13, s. 21, niski parter).

 • Sekcja Historii Społeczno-Gospodarczej zaprasza na spotkanie organizacyjne. Odbędzie się ono we wtorek, 21 października o godz. 18:30 w lokalu KNHS UJ (Collegium Witkowskiego, ul. Gołębia 13, s. 21, niski parter).

 • Sekcja Historii Nowożytnej zaprasza na spotkanie organizacyjne, które będzie miało miejsce  w środę, 22 października o godz. 17:00 w lokalu KNHS UJ (Collegium Witkowskiego, ul. Gołębia 13, s. 21, niski parter).

 • Sekcja Pieśni Historycznej zaprasza na spotkanie organizacyjne w środę, 22 października o godz. 20:00 w lokalu KNHS UJ (Collegium Witkowskiego, ul. Gołębia 13, s. 21, niski parter). W czasie spotkania zostaną omówione plany na nowo rozpoczęty rok akademicki. Do uczestnictwa w spotkaniu szczególnie zaproszone są osoby chętne do wzięcia udziału w nauce pieśni patriotycznych na wieczornicę niepodległościową.

 • Sekcja Historii Starożytnej KNHS UJ zaprasza na referat kol. Oli Syc pod tytułem: Melecjanie w Egipcie - przyczyny i przebieg schizmy". Spotkanie odbędzie się w czwartek, 23 października o godz. 17:30, w lokalu KNHS UJ (Collegium Witkowskiego, ul. Gołębia 13, s. 21, niski parter).

POZOSTAŁE INFORMACJE:

 • Już w tym tygodniu, w dniach 23-24 października 2014 r. odbędzie się Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa „Podbój i jego skutki w XX w.".

 • Zapraszamy na spotkanie ze studentami historii z Uniwersytetu w Turku (Finlandia), które odbędzie się w środę, 22 października o godz. 18:30 w sali nr 210 Collegium Witkowskiego (ul. Gołębia 13). Na spotkaniu będzie okazja m.in. do rozmowy nt. studiowania w obu krajach.

 • Sekcja Historii II RP KNHS UJ zaprasza na spotkanie z majorem Jerzym Krusensternem, obrońcą Grodna w 1939 roku, żołnierzem Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość", Prezesem Oddziału Krakowskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Prezesem Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej. Spotkanie odbędzie się w środę, 22 października o godz. 18:30 w sali nr 17 Collegium Witkowskiego (ul. Gołębia 13).
  Wydarzenie na acebooku.

 • Przypominamy, iż trwają zapisy na Objazd Niepodległościowy do Warszawy (7-8 listopada 2014 r.). W programie m.in. zwiedzanie budynku Sejmu RP, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Pawiaka, Alei Szucha i Cytadeli. Koszt wynosi 180 zł, ale po zakończeniu wyjazdu planowany jest zwrot kwoty w wysokości 130 zł lub być może nieco większej. Zapisy trwają do 27 października i należy ich dokonywać mailowo u Wojciecha Micygały (wmicygala@gmail.com). Przy zgłoszeniu należy wpłacić zaliczkę w wysokości 50 zł na numer konta: 54249010440000420042187559.

 • W dniu 28 listopada 2014 r. KNHS UJ organizuje wyjazd do II LO w Bochni, gdzie przeprowadzimy warsztaty naukowe dla licealistów dotyczące epoki nowożytnej. Chętnych do wzięcia udziału w warsztatach zapraszamy do wysyłania zgłoszeń do Natalii Olszewskiej (nataalia.olszewska@gmail.com). Na ten sam adres proszę kierować szczegółowe pytania.

 • Krakowski Klub Wtorkowy, Klub Ronina i Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na debatę „Wolność - istota tożsamości Polaków". Spotkanie odbędzie się w Auli im. ks. Józefa Tischnera (Collegium Witkowskiego, ul. Gołębia 13) w piątek, 24 października 2014 r. o godz. 18:00. Udział w debacie wezmą prof. Andrzej Nowak (Instytut Historii UJ) i Rafał Ziemkiewicz (publicysta, dziennikarz m.in. „Do Rzeczy"). Spotkanie poprowadzą Józef Orzeł i Adam Kalita.

 • Instytut Historii UJ zaprasza na międzynarodową konferencję - warsztaty badawcze „All Quiet on the Eastern Front? World War I in Central and Eastern Europe in the experience of soldiers, social groups and local communities", które będą miały miejsce w Krakowie w dniach 23-25 października 2014 r.

 • Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na wykłady:

  • ​profesora Richarda Pipesa (Harvard University): 
   Rosyjska opinia publiczna o obecnej sytuacji w Rosji i na Ukrainie"
   Wykład odbędzie się 23 października 2014 r. o godz. 17:00 w Collegium Witkowskiego, ul. Gołębia 13, w Auli im. ks. Józefa Tischnera.

  • doktora Daniela Pipesa (Middle East Forum, Filadelfia):
   The Arab-Israeli conflict and the nature of U.S.-Israel relations"
   Wykład odbędzie się 24 października 2014 r. o godz. 10:15 w siedzibie Instytutu Judaistyki, ul. Józefa 19, sala nr 16.

​Wykłady zorganizowano we współpracy z Pracownią Badań nad Historią i Kulturą Żydów w Polsce i Relacjami Polsko-Żydowskimi im. Marcella i Marii Roth IJ UJ.

 • Sekcja Rzemiosła Artystycznego i Kostiumologii Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki UJ zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie. Będzie to wyjście do Muzeum Farmacji. Zbiórka w piątek 24 października o godz. 12:50 przy budynkiem Muzeum. Poprowadzi je Pan prof. dr hab. Zbigniew Bela. Limit zgłoszeń to 12 osób. Zainteresowanych prosimy o przysyłanie tych zgłoszeń na adres: kasia_poz91@op.pl.
  Plakat wydarzenia.

 • W sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12) odbędzie się wykład prof. Andrzeja Szyjewskiego - religioznawcy, etnologa religii, zajmującego się teorią mitu i szamanizmem. Opowie on nam o religii w plemionach Pigmejskich, ich symbolice i wierzeniach.
  Wydarzenie na acebooku.

Z życzeniami udanego tygodnia,
Maciej Pajor
Sekretarz KNHS UJ

Data opublikowania: 20.10.2014
Osoba publikująca: Justyna Gałuszka