Tygodnik KNHS 5-11 V 2019

Tygodnik KNHS 5-11 V 2019

Koleżanki i Koledzy,
w tygodniu 5 – 11 V 2019 r. Koło Naukowe Historyków Studentów UJ zaprasza na następujące wydarzenia:

1) Spotkanie Sekcji Historii Nowożytnej, podczas którego Patryk Kuc wygłosi referat pt. „Skargi w lustracji województwa krakowskiego 1564 r.” Odbędzie się ono w środę 8 maja o godzinie 17:00 w lokalu Koła.
2) Spotkanie organizacyjne Sekcji Gier Historycznych, które odbędzie się 
w środę 8 maja o godzinie 18:30 w sali 210.
3) Pokaz filmu „Piaśnica”, który odbędzie się w czwartek 9 maja o godzinie 18:00 w Auli Tischnera.

Z pozdrowieniami,
Zarząd KNHS UJ

Tygodnik KNHS UJ

Szanowni Państwo,

zapraszamy do lektury kolejnego Tygodnika.

AKTYWNOŚĆ BIEŻĄCA:

 • Koło Naukowe Historyków Studentów UJ, Sekcja Nauk Pomocniczych Historii zaprasza na spotkanie z cyklu „Herbatka Historyka", którego gościem będzie dr hab. Zenon Piech, prof. UJ, Kurator Koła Naukowego Historyków Studentów UJ, Kierownik Zakładu Nauk Pomocniczych Historii UJ. Odbędzie się ono w środę 5 listopada 2014 r. o godz. 18:30 w lokalu KNHS UJ (Collegium Witkowskiego, s. 21, tzw. niski parter).

 • Najbliższe spotkanie Sekcji Historii XIX w. rozpocznie się 6 listopada 2014 r. (czwartek) o godz. 18:30 w lokalu KNHS UJ (CW, s. 21). Na spotkaniu odbędzie się projekcja I części (ok. 75 min) filmu Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny" (reż. Heinrich Breloer, Niemcy 2008).

POZOSTAŁE INFORMACJE:

 • Sekcja Mediewistyczna Koła Naukowego Historyków Studentów UJ ma zaszczyt zaprosić studentów i doktorantów zainteresowanych dziejami wieków średnich na XIII Ogólnopolską Studencką Sesję Mediewistyczną „Polityka w średniowieczu. Teoria – praktyka – mechanizmy", która odbędzie się w Krakowie w dniach 7–8 stycznia 2015 r.

 • W założeniu tematyka obrad ma skupić się nie na charakterystyce konkretnych wydarzeń politycznych, ale na metodach działań politycznych oraz ich kulisach, a także na teorii polityki i samych pojęciach polityki i polityczności w średniowieczu.
  Chętnych prosimy o wysyłanie zgłoszeń na adres mediewisci.uj@gmail.com do dnia 15 listopada 2014 r. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć tutaj.

 • Dwumiesięcznik Nowa Europa Wschodnia", Księgarnia Pod Globusem oraz Wydawnictwo Literackie zapraszają na spotkanie z Grzegorzem Motyką, autorem książki Na Białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953. Dyskusja odbędzie się 4 listopada (wtorek) o godz. 18:00 w Księgarni Pod Globusem (Kraków, ul. Długa 1).

 • Grzegorz Motyka polskiemu czytelnikowi znany jest m.in. dzięki książce Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła". Tym razem historyk pochyla się nad losami polskiego podziemia. Jak czytamy w opisie książki: To zapomniana lecz prawdziwa wojna polsko-radziecka toczona przez »żołnierzy wyklętych«. Wbrew dość powszechnemu mniemaniu, podziemie poakowskie nie było zwalczane tylko przez wojska podległe polskim władzom komunistycznym, ale też przez oddziały nadesłane z Sowieckiego Sojuza: NKWD, Smiersz i NKGB. Z Sowietami walczyli ci sami ludzie, którzy wcześniej przeciwstawiali się Niemcom. To nie oni się zmienili, lecz nieprzyjaciel". Motyka opisuje te wydarzenia nie tylko z polskiej, ale też z rosyjskiej perspektywy, wykorzystując m.in. materiały z archiwów moskiewskich.

 • Spotkanie poprowadzi Andrzej Brzeziecki, redaktor naczelny Nowej Europy Wschodniej".

 • Informujemy, że w piątek 7 listopada 2014 r. rozpoczyna się kolejny cykl wykładów Łacina żywa, łacina wokół nas organizowany przez Katedrę Historii Kultury Antyku i Średniowiecza Akademii Ignatianum w Krakowie. W tym roku wśród prelegentów znajdą się wybitni specjaliści, także spoza Krakowa (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Na pierwszym spotkaniu, 7 listopada, będzie można wysłuchać wykładów:

  • ​16.45-18.15 prof. Piotr Świercz (Akademia Ignatianum w Krakowie) W kręgu badań nad orfizmem"

  • 18.30-20.00 prof. Dariusz Kubok (Uniwersytet Śląski w Katowicach) Postacie wczesnogreckiego krytycyzmu".

Spotkania będą się odbywać w budynku Akademii Ignatianum przy ulicy Kopernika 26, w sali 412.

Z życzeniami udanego tygodnia,
Maciej Pajor
Sekretarz KNHS UJ

Data opublikowania: 03.11.2014
Osoba publikująca: Justyna Gałuszka