Tygodnik KNHS 5-11 V 2019

Tygodnik KNHS 5-11 V 2019

Koleżanki i Koledzy,
w tygodniu 5 – 11 V 2019 r. Koło Naukowe Historyków Studentów UJ zaprasza na następujące wydarzenia:

1) Spotkanie Sekcji Historii Nowożytnej, podczas którego Patryk Kuc wygłosi referat pt. „Skargi w lustracji województwa krakowskiego 1564 r.” Odbędzie się ono w środę 8 maja o godzinie 17:00 w lokalu Koła.
2) Spotkanie organizacyjne Sekcji Gier Historycznych, które odbędzie się 
w środę 8 maja o godzinie 18:30 w sali 210.
3) Pokaz filmu „Piaśnica”, który odbędzie się w czwartek 9 maja o godzinie 18:00 w Auli Tischnera.

Z pozdrowieniami,
Zarząd KNHS UJ

Tygodnik KNHS UJ

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na następujące spotkania sekcji:

  • Sekcja Rekonstrukcji Historycznej KNHS UJ zaprasza na spotkanie we wtorek 25 listopada o 16:30 w sali 111. Referat pt. Zdobnictwo mieczy na przestrzeni średniowiecza" wygłosi Grzegorz Ostafin.

  • Sekcja Rekonstrukcji Historycznej KNHS UJ we współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień '39" zaprasza na spotkanie z kpt. Konstantym Kopfem, żołnierzem oddziałów partyzanckich Narodowych Sił Zbrojnych, więźniem politycznym. Spotkanie odbędzie się w środę 26 listopada o godzinie 18:30 w Auli Tischnera (s. 116, I piętro). Link do strony na acebooku.

  • Sekcja Historii Starożytnej KNHS UJ ma zaszczyt zaprosić na kolejne spotkanie, w czasie którego mgr Bartosz Kołoczek wygłosi referat pt. Wojna ze sprzymierzeńcami (91-87 przed Chr.) i jej odbiór w społeczeństwie rzymskim". Spotkanie odbędzie się w środę 26 listopada 2014 r. o godz. 16:45 w lokalu KNHS UJ (Instytut Historii UJ, Collegium Witkowskiego, ul. Gołębia 13, s. 21, niski parter).

  • Sekcja Dziejów Monarchii serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu Herbatka Historyka", które odbędzie się 27 listopada o godz. 18:30 w lokalu Koła (s. 21, niski parter). Gościem będzie opiekun naukowy Sekcji Dziejów Monarchii, dr hab. Michał Baczkowski, prof. UJ (Zakład Historii Polski Nowoczesnej). Tematem przewodnim spotkania będą dzieje dynastii Habsburgów.

  • Sekcja Historii Najnowszej zaprasza na referat Piotra Kołodzieja pt. Walka służb mundurowych z UPA w Bieszczadach w propagandzie PRL", który odbędzie się w czwartek, 27 listopada 2014 r. o godz. 18:30 w sali nr 210 w Collegium Witkowskiego.

  • Zapraszam wszystkich zainteresowanych na zorganizowane przez Sekcję Mediewistyczną KNHS UJ wyjście do opactwa benedyktynów w Tyńcu w sobotę 29 listopada. Planujemy zwiedzanie opactwa i muzeum z przewodnikiem - oprowadzi nas brat dr hab. Michał Gronowski OSB, absolwent studiów doktoranckich na naszym wydziale. Spotykamy się u wejścia o godzinie 10:50 lub też (dla osób, które nie wiedzą, jak dojechać z centrum Krakowa) na przystanku Centrum Kongresowe (na Rondzie Grunwaldzkim) o godzinie 10. Bilet ulgowy na zwiedzanie opactwa i muzeum kosztuje 8 zł (aczkolwiek będziemy się starać o darmowe wejście).

Polecamy również Waszej uwadze następujące inicjatywy:

  • W imieniu organizatorów zapraszamy uprzejmie na kolejne spotkanie w Kawiarni Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności, które odbędzie się 24 listopada 2014 o godz. 18:15 w Dużej Sali Akademii przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie. Dr hab. Janusz Pezda (Uniwersytet Jagielloński, Muzeum Narodowe w Krakowie) przedstawi wykład: Polskie skarby w sercu Paryża".

  • Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza 27 listopada o godz. 18 do Apteki pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18 na wykład poświęcony Dawidowi Kurzmannowi, który poprowadzi Grzegorz Siwor. Dawid Kurzmann jest postacią praktycznie nieznaną. W nielicznych drukowanych wzmiankach nazywany bywa krakowskim Januszem Korczakiem". Porównanie do warszawskiego pedagoga w pewnej mierze wydaje się uprawnione, bowiem Kurzmann podczas deportacji z krakowskiego getta 28 października 1942 roku zdecydował się pójść na śmierć razem z dziećmi z najstarszego żydowskiego sierocińca w Krakowie i zginął wraz z nimi w obozie zagłady w Bełżcu. Jednak dziś nikt już nie pamięta, że Kurzmann był pobożnym chasydem, uczniem cadyka Izraela Friedmana z Czortkowa, ale też zdolnym przedsiębiorcą, który przezkilkadziesiąt lat charytatywnie zarządzał finansami Domu Sierot. Nikt też nie wie, że przed wojną kierował wielkimi spółkami handlowymi, zasiadał we władzach gminy żydowskiej, stał na czele krakowskiego oddziału religijnej partii Agudas Israel i brał udział w zakładaniu religijnych wyższych uczelni. Nikt nie wie także, jakie były losy jego rodziny.

Z życzeniami udanego tygodnia,
Maciej Pajor
Sekretarz KNHS UJ

Data opublikowania: 24.11.2014
Osoba publikująca: Justyna Gałuszka