Tygodnik KNHS 5-11 V 2019

Tygodnik KNHS 5-11 V 2019

Koleżanki i Koledzy,
w tygodniu 5 – 11 V 2019 r. Koło Naukowe Historyków Studentów UJ zaprasza na następujące wydarzenia:

1) Spotkanie Sekcji Historii Nowożytnej, podczas którego Patryk Kuc wygłosi referat pt. „Skargi w lustracji województwa krakowskiego 1564 r.” Odbędzie się ono w środę 8 maja o godzinie 17:00 w lokalu Koła.
2) Spotkanie organizacyjne Sekcji Gier Historycznych, które odbędzie się 
w środę 8 maja o godzinie 18:30 w sali 210.
3) Pokaz filmu „Piaśnica”, który odbędzie się w czwartek 9 maja o godzinie 18:00 w Auli Tischnera.

Z pozdrowieniami,
Zarząd KNHS UJ

Tygodnik KNHS UJ

W tym tygodniu mamy przyjemność zaprosić Państwo na następujące inicjatywy naszego Koła:

 1. Spotkanie Sekcji Historii Kresów Wschodnich – spotkanie z dr. Pawłem Naleźniakiem (Instytut Pamięci Narodowej) pt. „Ekspatriacja Polaków z Kresów 1944-1946". W czasie spotkania będzie wyświetlony film dokumentalny poświęcony tematowi ekspatriacji, natomiast po spotkaniu pokażemy zdjęcia z objazdu naukowego do Lwowa, który miał miejsce w minionym grudniu.

 2. Spotkanie Sekcji Historii Starożytnej – referat Bartosza Kołoczka pt. „Niesamowite historie" Flegona z Tralles na tle antycznej tradycji powieści awanturniczej, horroru i fantasy". Spotkanie będzie miało miejsce w środę (21 I) o godz. 16:30 w lokalu Koła (p. 21). Na niniejszym spotkanie zostanie mianowana nowa przewodnicząca sekcji, którą zostanie studentka III roku, Patrycja Pakuła.

 3. III wieczór z Edmundem Czarną Żmiją – projekcja 3 odcinków popularnego serialu komediowego Czarna Żmija, opowiadającego o losach rodu Czarnej Żmii, na tle której zaprezentowana jest bardzo barwnie historia Anglii. W roli głównej niezapomniany Rowan Atkinson, zaś obok niego występują Hugh Laurie (znany lepiej jako dr House), Stephen Fry oraz Tony Robinson. Wyświetlane epizody to: „Kawalerskie lata" (czasy rewolucji angielskiej), „Opowieść wigilijna Czarnej Żmii" (Anglia wiktoriańska) oraz „Tam i z powrotem" (czasy współczesne, odcinek wieńczący całą serię). Spotkanie będzie miało miejsce w środę (21 I) o godz. 18:00 w lokalu Koła (p. 21).

 4. Spotkanie Sekcji Historii i Kultury Żydów, które będzie mieć miejsce w czwartek (22 I ) o godz. 18:30 w lokalu Koła (s. 21).

Ponadto:

 • Zachęcamy gorąco do uczestnictwa w Seminarium Dziewiętnastowiecznym, które odbędzie się we wtorek 20 stycznia 2015 r. o godz. 17:00 w sali 212 w Instytucie Historii UJ (ul. Gołębia 13). Naszym gościem będzie dr Mateusz Drozdowski, który wygłosi referat pt. „Primum non nocere. Austro-polska tożsamość elit politycznych Galicji w dobie autonomii". Po wykładzie odbędzie się dyskusja. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu "Kształty galicyjskich tożsamości".

 • Sekcja Mediewistyczna Studenckiego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Warszawskiego ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w interdyscyplinarnej konferencji studencko-doktoranckiej, zatytułowanej: "Relacje − więzi − zależności. Kontakty międzyludzkie w średniowieczu". Odbędzie się ona w dniach 17−18 kwietnia 2015 roku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem przewodnim są formalne i nieformalne relacje między ludźmi w średniowieczu w aspektach: politycznym, społecznym, gospodarczym, kulturowym, religijnym etc., a także sposób ich ujęcia w języku, ikonografii i przekazach kultury. Do udziału zapraszamy studentów i doktorantów kierunków humanistycznych. Zainteresowanych prosimy o nadesłanie abstraktu o długości 2500 znaków na adres relacje.konferencja@gmail.com do 17 lutego 2015 roku. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie znajdą Państwo więcej informacji dotyczących konferencji oraz formularz zgłoszeniowy. Zachęcamy też do dołączenia do wydarzenia na portalu acebook, gdzie na bieżąco będziemy informować o najważniejszych kwestiach.

 • Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów i doktorantów kierunków humanistycznych do wzięcia udziału w konferencji naukowej pt. „I Lubelska Wiosna Historyczna", która odbędzie się w dniach 2224 maja 2015 roku w Instytucie Historii UMCS przy Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a w Lublinie. W załączniku zamieszczamy pliki z zaproszeniem oraz formularzem zgłoszeniowym. Tam znajdą Państwo szczegółowe informacje odnośnie konferencji. Zachęcamy również do polubienia naszego profilu na acebooku.

 • Studenckie Koło Naukowe Historyków UW (SKNH UW) ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w XII Studencko-doktoranckiej Interdyscyplinarnej Sesji Humanistycznej, zatytułowanej: „Stare/nowe. Oblicza zmiany". Odbędzie się ona w dniach 26−28 marca 2015 roku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Tegoroczna sesja będzie poświęcona zagadnieniom związanym z szeroko rozumianymi zmianami i wywołanymi przez nie reakcjami. Interesuje nas każda interpretacja tytułu. Z nadesłanych abstraktów ułożymy spójne bloki tematyczne. Zaproszenie kierujemy do przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych: historyków, historyków sztuki, kulturoznawców, antropologów, literaturoznawców, archeologów, geografów, a także politologów, socjologów i prawników oraz wszystkich innych przedstawicieli nauk humanistycznych zainteresowanych tematem. Zainteresowanych prosimy o nadesłanie abstraktu o długości maksymalnie 2 tys. znaków na adres obliczazmiany@gmail.com do 10 lutego 2015 roku. Opłata konferencyjna wynosi 50 zł. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie SKNH UW.

 • Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych do nadsyłania tekstów do pierwszego tomu recenzowanego periodyku naukowego pt. "Lubelskie Studia Wschodnioeuropejskie" wydawanego przez Koło Naukowe Historii Krajów Europy Wschodniej UMCS. Profil tematyczny czasopisma ogniskuje się wokół zagadnień związanych z szeroko rozumianą tematyką Europy Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii historycznych, politologicznych oraz kulturowych. Teksty przygotowane zgodnie z instrukcją edytorską, którą zamieszczamy jako załącznik do niniejszego maila, należy nadsyłać w terminie do 15 maja 2015 roku. Planowany termin ukazania się publikacji to wrzesień 2015 roku. Periodyk ukaże się w wersji elektronicznej i będzie dostępny na Bibliotece Cyfrowej UMCS oraz w wyszukiwarce Federacji Bibliotek Cyfrowych.

  Także zachęcamy do zapoznania się z nowościami Księgarni Akademickiej, które można znaleźć pod tym adresem.

Data opublikowania: 18.01.2015
Osoba publikująca: Justyna Gałuszka